Komunikat jagodowy z dnia 19 grudnia 2016 roku

  • Trwa okres jesienno-zimowy. Praktycznie wszystkie prace polowe powinny być już wykonane. Bywa jednak, że jak mróz odpuszcza, a zima jest bezśnieżna i raczej przypomina wiosnę, chwasty rosną na potęgę i trzeba je zwalczać. Ale chyba póki co - nie tym razem, jeszcze nie...
  • Jesienią warto sprawdzić pH gleby oraz jej żyzność. Zachęcam do pobierania prób glebowych celem poddania ich analizie. Zaleca się robienie analiz glebowych nie rzadziej niż co 3-4 lata. Regularne wykonywanie analiz glebowych przyczynia się do nawożenia zgodnie z faktycznym zapotrzebowaniem roślin sadowniczych. Przypominam, że zarówno nadmiar, jak i niedobór składników pokarmowych ma negatywny wpływ na roślinę uprawną.
  • Próba zbiorcza gleby powinna mieć masę około 0,5 kg. Należy ją przygotować pobierając glebę (najlepiej przy pomocy laski Egnera) z kilkunastu losowo wybranych punktów poszczególnych plantacji, kwater. Należy unikać pobierania gleby w okresie bezpośrednio po nawożeniu oraz wapnowaniu.
  • Uogólniając, w sezonie 2016 ilość opadów deszczu była całkiem przyzwoita. Niestety, ich rozkład był już dość nierównomierny. Najlepsza sytuacja w ciągu sezonu panowała na południu Polski. Tam opady były dość regularne. Najgorzej było od Polski Centralnej aż do Północnej.
  • Na poprawę wartości średniej opadów za dany okres czasu tj. marzec-październik, przyczyniły się opady deszczu jakie miały miejsce właśnie w październiku.
    W większości regionów Polski opady wyniosły ponad 100 mm/cm2. Poniżej przedstawiam wykres pokazujący zsumowane opady w wybranych miejscowościach, w których rozstawione są stacje meteorologiczne w ramach bezpłatnego i ogólnodostępnego Systemu Wspomagania Decyzji Vademecum firmy BAYER.
  • Zachęcam wszystkich do tworzenia w swoim gospodarstwie różnego rodzaju ostoi dla organizmów pożytecznych. W prosty sposób, usypując kopce z kamieni możemy stworzyć doskonałe miejsca dla drapieżców takich jak gronostaje, łaski. Warto też tworzyć miejsca dla pszczół samotnic. Można zrobić im „domki” wykorzystując do tego celu bambusy i trzcinę, a same kokony dokupić.
  • Kończąc ten ostatni w tym sezonie komunikat sadowniczy, chciałbym Państwu podziękować za zaufanie jakim nas obdarzacie. Dziękuję za śledzenie naszych komunikatów, za odwiedzanie naszej strony internetowej www.agro.bayer.com.pl oraz korzystanie z naszego serwisu www.vademecum.cropscience.bayer.com.pl
  • Już dzisiaj zapraszam na organizowane i współorganizowane przez nas imprezy branżowe w sezonie zimowym. Zachęcam do odwiedzania naszych stoisk reklamowych podczas konferencji, targów czy też szkoleń sadowniczych. Zapraszamy m.in. na TSW 2017 w Nadarzynie w dniach 11-12 stycznia 2017 – stoisko nr E7 oraz Międzynarodową Konferencję Sadowniczą – Jagodowe Trendy w Kraśniku w dniach 19-20 stycznia.


Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Do zobaczenia ...

 Tomasz Gasparski, Bayer

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.

grunt to bezpieczeństwo
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zlecanych środków bezpieczeństwa.