Komunikat warzywniczy z dnia 25.11.2016 roku

Witam,

W ostatnich dniach w całej Polsce panują sprzyjające warunki dla rozwoju chorób grzybowych. Temperatura w okolicach 10 stopni C w ciągu dnia, nocą oscylująca w okolicach 5 stopni C w połączeniu z wysoką wilgotnością to idealne warunki dla rozwoju mączniaka rzekomego.

  • Mączniak rzekomy
    W całej Polsce istnieje duże zagrożenie mączniakiem rzekomym, jest to spowodowane sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi dla rozwoju patogenu. Zaleca się lustrowanie plantacji pod kontem mączniaka rzekomego. Interwencyjnie w przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby – szarografitowy nalot grzybni na blaszce liściowej (Fot.1) zaleca się wykonanie zabiegu ochrony preparatem.
  • Infinito 687,5 SC w dawce 1,6 l/ha, w sezonie wykonać maksymalnie 3 zabiegi tym środkiem.


Zabiegi ochrony warto wykonać także profilaktycznie, na plantacjach na których nie ma aktualnie pierwszych objawów choroby. Zapewni to dobre zabezpieczenia plantacji przed chorobami grzybowymi w okresie spoczynku (zima).

               (Fot. 1)

Producenci pomidorów szklarniowych powinni pamiętać o zwróceniu szczególnej uwagi na zdrowotność rozsady warzyw. W produkcji rozsady występuje zagrożenie patogenami występującymi w podłożu:

  • Zgnilizna pierścieniowa
  • Zgorzel siewek powodowany przez Pythium spp. i Phytophtora spp.


Profilaktycznie lub po zauważeniu pierwszych objawów zaleca się zastosowanie środka Previcur Energy 840 SL w stężeniu 0,015 %-0,03 % (15-30 ml środka w 100 litrach wody). Można także Previcur Energy 840 SL dozować poprzez system nawadniania kroplowego w dawce: 1-2 l środka na 25000 roślin. Podlewanie roślin wykonać 1-2 razy w odstępach, co 2-3 tygodnie.

Jest to już ostatni komunikat warzywniczy w tym roku. Nie był to łatwy sezon dla producentów warzyw gruntowych. W szczególności dla producenci warzyw kapustnych, którzy już od końca maja zmagali się z intensywnym nalotem tantnisia krzyżowiaczka. Podobnie jak w 2015r. bardzo duży problem stanowi mączlik warzywny, presja tego szkodnika była duża w całej Polsce a warunki pogodowe sprzyjały jego rozwojowi.
Mam nadzieje że nasze komunikaty warzywnicze w tym trudnym sezonie były pomocne. Życzymy spokojnej zimy i zachęcamy do czytania naszych komunikatów w 2017 r.

Katarzyna Gładka – Bayer Sp. z o.o.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.

grunt to bezpieczeństwo
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zlecanych środków bezpieczeństwa.