Komunikat jagodowy z dnia 12 maja 2017 roku

 • Na podstawie decyzji MRiRW z dnia 12 kwietnia 2017 produkt LUNA SENSATION 500 SC uzyskał rozszerzenie o część upraw małoobszarowych. Oprócz truskawki możliwe będzie już stosowanie tego środka w takich uprawach jak: agrest, aronia, borówka wysoka, jagoda kamczacka, jeżyna, malina, porzeczka biała, porzeczka czarna, porzeczka czerwona i rokitnik. Dodatkowo produkt ten można będzie już stosować w uprawie chmielu, tytoniu oraz w szkółkach roślin ozdobnych i niektórych warzyw. W zależności od uprawy dawka rejestracyjna wynosi od 0,6 do 0,8 l/ha.
 • W zależności od lokalizacji plantacji truskawek, uprawianej odmiany oraz od wystąpienia na plantacji podczas zimy 2016/2017 pokrywy śnieżnej obserwuje się uszkodzenia mrozowe korony truskawki. Stopień uszkodzenia można określić jako małe/średnie.
  W związku z tym rośliny truskawek mogą być osłabione i podatne na infekcje grzybów.
 • Plantacje w gruncie – w roślinach truskawek na dnie rozety ukazują się pąki kwiatostanowe, widoczne pierwsze kwiaty (BBCH 55-56). Niestety ostatnie przymrozki uszkodziły niektóre z nich. Skutkować to może zdeformowanymi pierwszymi owocami i opóźnieniem owocowania.
 • Plantacje pod osłonami płaskimi – pełnia kwitnienia. Należy prowadzić już pełną ochronę.
 • W wielu regionach doszło do uszkodzeń kwiatów przez ostatni przymrozek/mróz. Uszkodzone plantacje warto wzmocnić biostymulatorami dostępnymi na polskim rynku.
 • Przed kwitnieniem należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę przeciwko szarej pleśni, antraknozie, mączniakowi oraz białej i czerwonej plamistości liści. Wraz ze wzrostem temperatury oraz dużą wilgotnością zagrożenie infekcjami grzybowymi będzie rosło.
 • Na plantacjach przykrytych płaskimi osłonami zwrócić należy uwagę na nasady liści, gdyż mogą one być porażone już przez szarą pleśń (fot.1). W przypadku występowania gnicia lub pleśnienia proszę wykonać zabieg preparatami systemicznymi. Przy dużej presji i kwitnieniu wskazane jest zastosować już środek LUNA SENSATION 500 SC. Produkt ten może być stosowany dwukrotnie w sezonie w dawce 0,8 l/ha. Można go stosować do ochrony przeciwko szarej pleśni, mączniakowi, antraknozie, białej plamistości, skórzastej zgniliźnie owoców Jeśli kondycja roślin jest poprawna i nie obserwuje się gnicia roślin, zapobiegawczo warto sięgnąć po preparaty biologiczne np. SERENADE ASO w dawce 8 l/ha. Produkt należy stosować zapobiegawczo i wykorzystać w warunkach niskiej presji patogenów lub jako element strategii atyodpornościowej w celu wprowadzenia do programu substancji o innym mechanizmie działania.

             (Fot. 1,2)

 • Pod osłonami na odmianie ‘Darselect’ (fot.2) obserwujemy pierwsze objawy mączniaka prawdziwego. Jest to efekt wcześniejszych wyższych temperatur przed okresem chłodów. Zazwyczaj pierwsze objawy choroby widoczne są w drugiej połowie maja w postaci mączystego, białoszarego nalotu na dolnej stronie liści, pod osłonami również na górnej. Należy systematycznie wykonywać lustracje plantacji i stosować preparaty zwalczające chorobę. Do ochrony zapobiegawczej można włączyć SERENADE ASO.
 • Obserwujemy również (pod osłonami) pierwsze objawy białej plamistości liści. Proszę szczególną uwagę zwrócić na odmiany ‘Rumba’, ‘Roxana’ i ‘Alba’. Do ochrony można włączyć już ZATO 50 WG, który to zabezpiecza plantację również przed mączniakiem prawdziwym.
 • Ochrona chemiczna przeciwko białej plamistości i mączniaka prawdziwego truskawki podatnych odmian konieczna jest szczególnie w uprawach pod osłonami, ponieważ nawet minimalne porażenie wiosną, może przyczynić się do masowego rozprzestrzeniania choroby.
 • Przed kwitnieniem i na początku kwitnienia w celu sprawdzenia obecności chrząszcza kwieciaka malinowca (fot.3) należy pobrać 4 próby po 50 kwiatostanów i strząsać obecne chrząszcze na płytkę. Należy też zwracać uwagę na obecność uszkodzeń liści (okrągłe małe dziurki) i pąków kwiatowych (przegryzione szypułki – fot.4). Progiem zagrożenia i sygnałem do wykonania zabiegu są 2 znalezione chrząszcze na 200 kwiatostanów. Zabiegi przeciwko kwieciakowi malinowemu należy wykonywać, gdy pojawią się pierwsze chrząszcze po rozluźnieniu się pąków w kwiatostanach. Jeżeli szkodnik występuje masowo należy powtórzyć zabieg po 7-10 dniach albo na początku kwitnienia. DECIS MEGA 50 EW należy stosować w dawce 0,25 l na hektar. W sezonie stosować go maksymalnie 2 razy. Należy przestrzegać okresu prewencji.
 • Na plantacja obserwowane są również zwójki liściowe. Ich larwy wylęgają się w kwietniu i w maju. Gąsienice zeskrobują tkankę miękiszową liści, wygryzają dziury, a potem oprzędzają liście. Zabieg należy wykonać zanim gąsienice oprzędą liście, ponieważ gdy larwy zaczną się przepoczwarczać będzie nieskuteczny. Zabiegi przed kwitnieniem można wykonać w oparciu o wspomniany już DECIS MEGA 50 EW.

                  (Fot. 3,4)

 • Zachęcam Wszystkich do regularnego sprawdzania zagrożenia pod katem najważniejszych chorób upraw jagodowych oraz ziarnkowych i pestkowych. Te informacje znajdują się na stronach internetowych Bayer. Więcej informacji znajdziecie Państwo pod adresem: http://vademecum.cropscience.bayer.com.pl

 

Tomasz Gasparski, Bayer

Zdjęcia:
1-2 – Paweł Krawiec
3-4 – Tomasz Gasparski

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.

grunt to bezpieczeństwo
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zlecanych środków bezpieczeństwa.