Komunikat jagodowy z dnia 27 kwietnia 2017 roku

Truskawki

  • Na plantacjach można zaobserwować uszkodzenia kwiatów spowodowane przymrozkami, jakie miały miejsce w drugiej dekadzie kwietnia (tab.1). W przypadku plantacji prowadzonych tradycyjnie - bez okryć, uszkodzenia są na bardzo niskim poziomie, nie mające istotnego wpływu na plonowanie truskawek.
  • W wielu regionach doszło jednak do uszkodzeń kwiatów (fot.1). Uszkodzone plantacje warto wzmocnić biostymulatorami dostępnymi na polskim rynku.

               

  • Tam gdzie stosowano agrowłókninę, a nie doszło do uszkodzeń kwiatów, zaczyna się kwitnienie. W czasie kwitnienia truskawek należy zabezpieczyć plantację przede wszystkim przed szarą pleśnią (fot.2). Pomimo niskich temperatur pogoda sprzyja chorobie, co można zaobserwować na ogonkach liściowych wewnątrz rośliny, gdzie choroba stosunkowo łatwo się rozprzestrzenia z powodu braku przewiewności. Zagrożenia na bieżąco można sprawdzać na stronie VADEMECUM tj. http://vademecum.cropscience.bayer.com.pl/rosliny-jagodowe
  • W okresie kwitnienia truskawki, zarodniki konidialne grzyba Botrytis cinerea (sprawcy szarej pleśni) infekują głównie płatki korony, słupki i pręciki. Dogodną temperaturą do rozwoju patogena jest zakres temperatury 15-25 stopni C. Zabiegi ochrony roślin przeciwko szarej pleśni należy przeprowadzać co 5-7 dni. W związku z dużym zagrożeniem chorobowym zalecam stosowanie preparatów o bardzo wysokim poziomie skuteczności np. LUNA SENSATION 500 SC w dawce 0,8 L/ha. Jest to środek o bardzo szerokim spektrum zwalczanych chorób. Na bardzo wysokim poziomie chroni plantację przed szarą pleśnią, białą plamistością liści truskawek, mączniakiem prawdziwym, antraknozą i skórzastą zgnilizną owoców. Pamiętać należy, że stosowanie mieszanin zbiornikowych (np. fungicyd + nawóz, insektycyd + nawóz, fungicyd + insektycyd + nawóz) dla niektórych odmian, zwłaszcza tych mało popularnych w Polsce (nie przebadanych), może być niewskazane z uwagi na możliwość wystąpienia fitotoksyczności. Warto więc zrobić próbę zbiornikową oraz oprysk na małej części plantacji, by mieć pewność, że ciecz robocza jest bezpieczna dla uprawy.
  • Gdy nadejdzie w końcu czas, że temperatury powietrza przekroczą 12 stopni C, należy rozpocząć lustrację plantacji na obecność kwieciaka malinowca (fot.3). Samice zaczynają składanie jaj do pąków po rozluźnieniu się kwiatostanów, po czym podcinają szypułkę.
    Jeżeli chrząszcze się pojawią, wskazane będzie wykonanie zabiegu zwalczającego. Można w tym celu użyć preparatu Decis Mega 50 EW. Próg zagrożenia wynosi 2 chrząszcze strząśnięte z 200 kwiatostanów. Przy licznym pojawie chrząszcza zabieg należy powtórzyć po tygodniu. Zabiegi należy wykonywać wieczorem po oblocie pszczół. Niewykonanie zabiegu zwalczającego dorosłe osobniki chrząszczy może spowodować straty, które widoczne będą w postaci podciętych pąków (fot.4).
  • Chłodne dni nieco przyczyniły się do zmniejszonej aktywności przędziorków. Jednak po ociepleniu się (prognozy wskazują, że temperatury wzrosną w przyszłym tygodniu) zalecam systematyczne przeprowadzanie lustracji pod kątem pojawiających się przędziorków. Po stwierdzeniu obecności na plantacji przędziorka chmielowca (próg szkodliwości to 2 formy ruchome przędziorka na 1-nym listku liścia złożonego z wybranych 200 roślin) należy wykonać zabieg zwalczający. Po przekroczeniu progu zagrożenia, jeżeli plantację jeszcze nie kwitną (region, odmiana) można wykonać zabieg stosując ENVIDOR 240 SC. Jeżeli zachodzi potrzeba zwalczania przędziorków, a dana odmiana już kwitnie, wówczas należy zastosować fenpiroksymat (po oblocie pszczół).

               

  • Zachęcam Wszystkich do regularnego sprawdzania zagrożenia pod katem najważniejszych chorób upraw jagodowych oraz ziarnkowych i pestkowych. Te informacje znajdują się na stronach internetowych Bayer. Więcej informacji znajdziecie Państwo pod adresem: http://vademecum.cropscience.bayer.com.pl/

 

Tomasz Gasparski, Bayer

Zdjęcia:
1-4 – Tomasz Gasparski
Tabela 1 – zestawienia własne w oparciu o dane z systemu VADEMECUM

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.

grunt to bezpieczeństwo
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zlecanych środków bezpieczeństwa.