Komunikat sadowniczy z dnia 09 maja 2018 roku

JABŁONIE – Choroby i szkodniki

 • Parch jabłoni – presja ze strony sprawcy tej choroby jest bardzo wysoka i rośnie z każdym ciepłym dniem. Pula zarodników workowych gotowych do wysiewu stanowi obecnie połowę (lub więcej) całkowitej liczby zarodników obecnych w owocnikach (wyk.1). Przy sprzyjających warunkach pogodowych może dojść do silnych wysiewów. PAMIĘTAJMY – oprócz wody opadowej do wystąpienia infekcji potrzebny jest synergizm kilku czynników, z których najistotniejsze to odpowiednia temperatura powietrza oraz odpowiednio długi czas zwilżenia liścia (również promieniowanie słoneczne odgrywa tu ważna rolę – nocą wysiewy są zazwyczaj bardzo słabe). Często utrzymująca się wysoka temperatura oraz porywy wiatru mogą prowadzić do szybkiego wysychania rośliny, a w konsekwencji do załamania/przerwania infekcji. Dlatego każdy sadownik powinien prowadzić wnikliwą obserwację sytuacji w swoim sadzie. Na najbliższe dni (środa/czwartek/piątek) prognozowane są opady deszczu, lokalnie burze, dlatego warto wykonać zabieg zapobiegawczy preparatem o działaniu kontaktowym. Nie bagatelizujmy zagrożenia oraz często niesprawdzających się prognoz pogody bo „lepiej zapobiegać niż leczyć” – na fotografii 1 i 2 z dnia 07 maja uchwyciliśmy

  pierwsze plamy parcha (!!!) z infekcji pierwotnej na odmianach ‘Jonaprince’ oraz ‘Golden Delicious’.

 • W obecnej fazie fenologicznej młode zawiązki owoców są bardzo wrażliwe na porażenie przez sprawcę parcha jabłoni. Nadal do ochrony zapobiegawczo-interwencyjnej możemy stosować Luna Experience 400 SC, szczególnie w tych kwaterach, gdzie mamy problem z mączniakiem jabłoni. Środek ten wykazuje działanie zwalczające obu sprawców wspomnianych chorób w uprawie jabłoni.


  Fot.1 – plama parcha na odm. Jonaprince Fot.2 – plama parcha na odm. Golden D.  Wyk.1 – lokalizacja Kozietuły Nowe, pula zarodników gotowych do wysiewu (czerwone pole na dole wykresu) będzie stanowiła o sile najbliższej infekcji

 • W uzasadnionych przypadkach, przy bardzo silnych infekcjach i konieczności działania interwencyjnego, należy sięgać również po inne rozwiązania takie jak stosowanie mieszaniny środka kontaktowego z triazolem (np. captan + difenokonazol). Pamiętać wówczas należy o warunkach, jakie muszą być spełnione przy stosowaniu triazoli – temperatura powyżej 12 stopni C (optymalna 15-18), wilgotność powietrza najlepiej ok. 60%.
 • Mączniak jabłoni – na rozwijającej się grzybni mączniaka (fot.3) tworzą się miliony zarodników konidialnych mogących praktycznie bez ustanku porażać najbardziej wrażliwą tkankę młodych liście na tworzących się obecnie bardzo intensywnie nowych przyrostach.


  Fot.3 – obficie zarodnikująca grzybnia Fot.4 – porażone przyrosty powinny być mączniaka usuwane z drzew

 • Skuteczność w walce z grzybem odpowiedzialnym za objawy chorobowe widoczne na powyższych zdjęciach polega na systematyczności w pewnych działaniach oraz intensyfikowaniu programu ochrony. Zalecamy (z dużą częstotliwością powtarzania) wycinanie wszelkich objawów bytowania mączniaka na drzewie (fot.4) – a następnie wykonanie zabiegu produktem Luna Experience. Wyniki doświadczeń m.in. z ubiegłego roku wskazują na bardzo dobre działanie ochronne (zapobiegawcze oraz interwencyjne) Luny Experience zarówno wczesną wiosną jak i po kwitnieniu (liście na długopędach). Warto wykonać dodatkowo zabieg zapobiegawczy jednym z produktów strobilurynowych, np. Zato 50 WG lub Flint Plus 64 WG w celu ochrony nowych liści/przyrostów, a także nowo zakładanych pąków, do których w okresie formowania może przerastać grzybnia mączniaka i tam zimować w formie strzępek stanowiąc źródło infekcji pierwotnej w kolejnym roku.
 • Mszyce, pryszczarki – dlaczego warto zastosować Movento 100 SC ?
  Nowe kolonie mszycy jabłoniowej (fot.5) zakładane są najczęściej na świeżych przyrostach, gdzie najlepiej odżywione młode liście, o największym turgorze mogą zapewnić tym szkodnikom obfitą bazę pokarmową. W sadach można również znaleźć początki kolonii mszycy jabłoniowo-babkowej (fot.6). Pamiętając o tym jak ciężko jest walczyć z mszycami w późniejszym okresie warto rozważyć zastosowanie rozwiązania, które na wczesnym etapie rozwoju kolonii spowoduje jej całkowite zahamowanie oraz nie pozwoli się odbudować populacji chroniąc drzewa przez bardzo długi czas. Takim rozsądnym sposobem jest preparat Movento stosowany w dawce 2,25 L/ha, którego substancja aktywna krąży w wiązkach przewodzących rośliny dostając się nawet do stale produkowanych przyrostów/liści – wszędzie tam, gdzie szkodniki rozpoczynają budowanie kolonii.

  Fot.5 – mszyca jabłoniowa, poskręcane Fot.6 – mszyca jabłoniowo-babkowa liście na młodym przyroście


  W młodych sadach szczególnie niebezpieczny jest pryszczarek jabłoniak, mogący zaatakować większość przyrostów. Może doprowadzić do znacznego zahamowania wzrostu, co w przypadku młodych drzew jest bardzo niebezpieczne. Szkodnika tego zwalczamy zazwyczaj po zauważeniu pierwszych uszkodzonych liści (fot.7). W tym roku pryszczarek pojawił się znacznie szybciej, bo jego aktywność i larwy widoczne były w wielu regionach jeszcze w kwietniu.
  Skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie Movento. W przypadku młodych nasadzeń dawka przeliczeniowa to 0,75 L na metr wysokości korony.

  Fot.7 – objawy żerowania pryszczarka jabłoniaka

 

 • Owocówka jabłkóweczka – jeżeli jeszcze nie zostały wywieszone pułapki feromonowe należy wykonać to bezzwłocznie – rozpoczęły się loty motyli owocówki jabłkóweczki oraz innych gatunków zwójek liściowych (zwójki bukóweczki, zwójki koróweczki). 

 

Fot.8 – samiec owocówki jabłkóweczki złowiony do pułapki feromonowej


 

Szymon Jabłoński, Bayer

Fot. 1-8 – Szymon Jabłoński

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.

grunt to bezpieczeństwo
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zlecanych środków bezpieczeństwa.