Komunikat sadowniczy z dnia 10 maja 2018 roku

PARCH JABŁONI – Wysokie zagrożenie !

 • Parch jabłoni – opady deszczu, które wystąpiły w dniu wczorajszym (9 maj) w różnych rejonach kraju (często lokalnie) mogły spowodować silne wysiewy zarodników workowych. Zwilżenie utrzymywało się w koronie drzew przez kilka godzin, a w przypadku rejonów, gdzie deszcz wystąpił późnym popołudniem zwilżenie na liściach trwało do godzin porannych. Utrzymująca się wysoka temperatura powietrza, również nocą, sprzyjała intensywnemu rozwojowi strzępki kiełkowej wysianych zarodników workowych. Zgodnie z założeniami ujętymi w tabeli Millsa aby doszło do infekcji w stopniu silnym, przy średniej temperaturze powietrza oscylującej w granicach 13-25 stopni C potrzebne jest ciągłe zwilżenie liścia trwające kilka godzin (9-11). Takie warunki w wielu miejscach zostały spełnione, a programy symulujące rozwój chorób (wyk.1) wskazują na wystąpienie bardzo silnych (tzw. ekstremalnych) infekcji pierwotnych parcha jabłoni


  Wyk.1 lokalizacja Kozietuły Nowe (centralna Polska) - symulacje wskazują na bardzo wysokie zagrożenie związane z intensywnymi wysiewami zarodników workowych – aktualnie buduje się bardzo silna infekcja parcha jabłoni – w takim przypadku konieczne jest działanie interwencyjne !

   

 • Zabiegi zapobiegawcze wykonane dniach 8-9 maja jeszcze przed opadami deszczu zdecydowanie ułatwiły dalszy program ochrony. W przypadku, gdy wyżej opisane warunki pogodowe objęły swoim działaniem sad należy wykonać jak najszybciej zabieg preparatem o działaniu interwencyjnym. Dotyczy to również rejonów, w którym opady doprowadziły do „zmycia” w wyniku wystąpienia deszczu powyżej 20 mm/cm2 lub mniejszego opadu, ale za to ulewnego. Obecnie najskuteczniejsze będą produktu z grupy triazoli np. difenokonazol ze względu na wysokie ryzyko silnych infekcji.
  WAŻNE – w przypadku wszystkich produktów o działaniu interwencyjnym sugerujmy się ich długością działania, jednak zabieg wykonajmy jak najszybciej !
  Informacja o długości działania interwencyjnego np. 72, 96 czy 120 godzin jest istotna, jednak mówi o maksymalnym okresie czasu od wystąpienia infekcji w którym dany produkt wykazuje dobrą skuteczność. Jednak z każdą godziną ta skuteczność maleje.
  Ze względu na panujące temperatury powietrza rozwój strzępki kiełkowej po wniknięciu do tkanki jest bardzo intensywny, i w pewnym momencie rozwoju grzybni nawet najlepsze preparatu interwencyjne tracą swoją skuteczność.
 • W przypadku tak silnych infekcji nie powinniśmy do zabiegu interwencyjnego wybierać preparatów z grupy strobiluryny, zwłaszcza w rejonach w których stwierdzona jest odporność grzyba V. inaequalis na tę grupę.
 • Produkty zawierające w swoim składzie substancje aktywne z grupy triazoli będą pomocne również w miejscach, gdzie wystąpiły opady gradu.
 • Opisane wyżej zabiegi należy dostosować do warunków pogodowych panujących w danym rejonie. W przypadku braku opadów należy kontynuować działania zapobiegawcze.


  Wyk.2 - Opady deszczu wg lokalizacji.

Szymon Jabłoński, Tomasz Gasparski, Bayer

Wyk.1,2 – Materiały BAYER

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.

grunt to bezpieczeństwo
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zlecanych środków bezpieczeństwa.