Komunikat sadowniczy z dnia 27 kwietnia 2017 roku

Koniec marca i początek kwietnia zwiastował bardzo szybkie kwitnienie. Tymczasem od ponad 2 tygodni mamy bardzo często niskie temperatury, które przyhamowały nieco rozwój roślin. Poniżej przedstawiam minimalne temperatury odnotowane na wysokości 2m na stacjach meteorologicznych podpiętych pod system Vademecum. Zachęcam do systematycznego podglądu stacji i sprawdzania choćby temperatury i wilgotności powietrza oraz przebiegu infekcji chorobotwórczych w poszczególnych uprawach. Przy tak niekorzystnych warunkach pogodowych, warto zadbać o rośliny i wzmocnić je stymulatorami wzrostu, tak by zmniejszyć stres roślin oraz ewentualne uszkodzenia poprzymrozkowe. Warto w tym czasie do zabiegów środkami ochrony roślin dołożyć nieco mocznika lub innych nawozów.

Jabłonie

 • W kwestii parcha jabłoni jesteśmy przed najtrudniejszym etapem ochrony jabłoni. W tym czasie zwykle dochodzi do najsilniejszych infekcji i najbardziej „niebezpiecznych”. Zalecam regularne zabiegi zapobiegawcze, nawet co 4-6 dni. Nawet podczas stosunkowo niskich temperatur dochodzi do wysiewów zarodników, które w niektórych rejonach Polski w ostatnich 2 tygodniach nie były najmniejsze .
 • W okresie przedkwitnieniowym można zastosować preparaty zawierające kaptan, ditianon oraz ditiokarbaminiany np. ANTRACOL 70 WG, zawierający jony cynku, które pozytywnie wpływają na rośliny podczas warunków stresowych spowodowanych przez niskie temperatury.
 • W czasie panujących aktualnie chłodniejszych dni i nocy myślę, że warto stosować dodatkowo nawozy cynkowo-borowe. Będzie korzystniejszym rozwiązaniem dodanie tych nawozów do zabiegów zabezpieczających przed parchem jabłoni, aniżeli dodawanie nawozów zawierających azot. Niektóre nawozy wymagają wody nieco cieplejszej tj. powyżej 10 stopni C.
 • Na odmianach podatnych na mączniaka należy wykonać lustrację na obecność objawów mączniaka jabłoni. W fazie różowego pąka można zastosować preparaty siarkowe lub typowe preparaty chemiczne zwalczające mączniaka jabłoni (np. zawierające bupirymat). Zwracam uwagę, że porażone pędy i bielejące się rozety najlepiej jest wycinać, ograniczając w ten sposób źródło infekcji. W okresie przedwitnieniowym można również sięgać po preparaty strobilurynowe, które zabezpieczają również przed parchem jabłoni. Do dyspozycji są środki wieloskładnikowe (np. FLINT PLUS 64 WG), które stanowią gotową mieszaninę strobiluryny i substancji o działaniu powierzchniowym. Można również stosować środki strobilurynowe jednoskładnikowe (np. ZATO 50 WG), do których zaleca się dodawanie środka powierzchniowego (np. ANTRACOL-u lub zawierające captan).
 • Od fazy różowego pąka należy zacząć monitorować owocnice jabłkową (fot.2). W tym celu, na nasłonecznionej części drzewa należy rozwiesić białe tablice lepowe. Próg szkodliwości dla owocnicy jabłkowej wynosi 20 odłowionych dorosłych błonkówek do czasu zakończenia kwitnienia drzew.
 • W niektórych rejonach Polski pokazały się już pierwsze gąsienice zwójkówek liściowych (fot.1). Jeśli pojawi się ich większa ilość, to należy rozważyć ich zwalczanie jeszcze przed kwitnieniem. CALYPSO 480 SC stosowane przeciwko mszycom w zupełności poradzi sobie z małymi gąsienicami w stadium L1-L3. Pod koniec tygodnia będą nieco korzystniejsze warunki temperaturowe do wykonania zabiegu zwalczającego.

               

 • W cieplejszych regionach Polski pierwsze odmiany jabłoni wchodzą w okres kwitnienia. Należy rozważnie używać środków ochrony roślin zaliczanych do owadobójczych. Zaleca się, by w czasie kwitnienia drzew nie stosować zarówno preparatów owadobójczych, jak i roztoczobójczych. Proszę zawsze zwracać uwagę na prewencję, która podawana jest zwykle w etykiecie środka oraz w programach ochrony roślin. Ewentualne zabiegi należy wykonywać po oblocie pszczół.
 • W okresie przedkwitnieniowym powinno się wykonać nawożenie doglebowe azotem (saletra wapniowa, saletra amonowa). Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie dawek dzielonych, dlatego też na ten moment powinno się wysiać ok. 30% całkowitej dawki azotu jaka jest przeznaczona na sezon wegetacyjny.
  Na glebach lekko zakwaszonych oraz wapnowanych nie zaleca się stosowanie mocznika!

 

Czereśnie

 • Tam gdzie nie przemarzły, większość odmian czereśni już kwitnie. Niestety może być problem z zapyleniem, gdyż od 2 tygodni nie obserwowało się oblotu pszczół i innych owadów zapylających.
 • To ważny moment ochrony przed moniliozą. Niektóre odmiany czereśni podatne są na gnicie owoców. W czasie kwitnienia należy zastosować jeden z preparatów zarejestrowanych do ochrony czereśni. W tym celu polecam stosowanie środka LUNA EXPERIENCE 400 SC w dawce 0,6 l/ha. Najkorzystniej jest stosowanie go w temperaturze powyżej 11-12 stopni C. Preparat Luna Experience stosować raz w sezonie, najlepiej w czasie pełni kwitnienia.

 

Wiśnie

 • W cieplejszych regionach Polski wiśnie znajdują się już w fazie białego pąka / kwitnienia. Dla wiśni bardzo niebezpieczna jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych, wywoływana przez grzyba Monilia laxa. Do ochrony polecam sprawdzony produkt LUNA EXPERIENCE 400 SC w dawce 0,6 l/ha.

               

 • W sezonach wegetacyjnych sprzyjających występowaniu brunatnej zgnilizny drzew pestkowych, straty spowodowane zamieraniem kwiatów wiśni oraz samych pędów mogą być bardzo duże. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla nowych nasadzeń oraz młodych kwater.

 

Śliwy

 • Podobnie jak w przypadku jabłoni, zalecam rozwieszanie pułapek lepowych do odłowu owocnic. Tylko poprzez rozwieszanie białych tablic lepowych dowiemy się, czy szkodniki te w tym roku powinny być zwalczane. Próg szkodliwości dla śliw wynosi 80 odłowionych błonkówek na 1 białą pułapkę lepową. Na koniec kwitnienia, jeśli zachodzi konieczność zwalczania owocnic i mszyc wskazane jest zastosowanie jednego z zarejestrowanych środków np. CALYPSO 480 SC.
 • Poniżej przedstawiam aktualny rozwój poszczególnych odmian na południu Polski. Zdjęcia wykonane w dniu 27-04-2017 r. w Brzeznej.

             

             

 

Zdjęcia 1-9 – Tomasz Gasparski
Tabela 1 – zestawienia własne w oparciu o dane z systemu VADEMECUM

Tomasz Gasparski , Bayer

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.

grunt to bezpieczeństwo
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zlecanych środków bezpieczeństwa.