Komunikat sadowniczy z dnia 6 marca 2017 roku

Witam wszystkich u progu nowego sezonu wegetacyjnego. Rozpoczynamy cykliczne publikowanie komunikatów sadowniczych, które będą zamieszczane na naszej nowej stronie internetowej www.agro.bayer.com.pl oraz w serwisie Vademecum pod linkiem:
http://vademecum.cropscience.bayer.com.pl/komunikaty-sadownicze

Zbliżamy się powoli do nowego sezonu wegetacyjnego, w którym niewątpliwie dadzą o sobie znać problemy, z którymi borykaliśmy się w poprzednim sezonie. Duży wpływ na nasilenie występowania poszczególnych chorób czy szkodników mają warunki pogodowe panujące w okresie zimowym. Zanim na dobre rozpoczniemy ochronę drzew owocowych warto zastanowić się co jeszcze w okresie bezlistnym możemy zrobić aby ograniczyć źródło infekcji poszczególnych chorób czy zmniejszyć populację zimujących szkodników.

Mączniak jabłoni

 • Wzrost zagrożenia tą chorobą, notowany jest od 2-3 sezonów. Swoje podłoże ma w specyficznych warunkach pogodowych panujących zarówno w okresie wegetacji jak i zimą. Strzępki grzyba Podosphaera leucotricha, będącego sprawcą tej choroby, w okresie wegetacji przerastają łuski formujących się paków kwiatowych i liściowych i tam zimują, przyczyniając się do zmniejszonej mrozoodporności zainfekowanych pąków. Niestety już od kilku lat zimowa aura nie sprzyja długotrwałym spadkom temperatury poniżej -20 stopni C w związku z czym nie dochodzi do naturalnego ograniczenia źródła infekcji poprzez wymarzanie zainfekowanych pąków. Skutkuje to corocznym narastaniem poziomu infekcyjnego o czym mogliśmy przekonać się w sezonie 2016.
 • Walka z mączniakiem powinna opierać się przede wszystkim na wykorzystaniu bardzo prostej, niestety czasochłonnej metody agrotechnicznej, polegającej na stałym i sukcesywnym lustrowaniu sadu połączonym z wycinaniem porażonych w ubiegłym roku pędów (okres cięcia zimowego – fot.1), oraz usuwaniu po ruszeniu wegetacji, rozet liściowych (fot.2) i kwiatowych z widocznym białym nalotem grzybni. Jeśli usuniemy możliwie jak najwięcej źródeł infekcji pierwotnej, zanim dojdzie do masowych wysiewów zarodników konidialnych i infekcji wtórnych, będziemy w stanie skutecznie zwalczyć tą chorobę.
 • Wycięte pędy, rozety czy to w okresie zimowym, czy już w sezonie wegetacyjnym, możemy pozostawiać w rzędach drzew. Mączniak rozwija się jedynie w/na żywej tkance, stąd nie ma konieczności wywożenia i palenia usuniętych źródeł infekcji.

                  (Fot. 1,2)

 • Przypominam, że kolejną metodą bardzo dobrze wpisującą się w strategię zwalczania mączniaka wczesną wiosną jest kilkukrotny zabieg preparatami siarkowymi. W obecności siarki nie dochodzi do kiełkowania zarodników konidialnych stąd zabiegi produktami siarkowymi powinny być stosowane z dużą częstotliwością aż do okresu kwitnienia. Produkty oparte na siarce stanowią bardzo dobre rozwiązanie w młodych kwaterach, w których nierzadko prowadzimy połowiczną ochronę.
 • Wykonując zabiegi preparatami siarkowymi pamiętajmy też o ich słabych stronach:
  - są łatwo zmywalne przez deszcz (konieczność powtórzenia zabiegu po opadach)
  - w przypadku stosowania po kwitnieniu, nie należy wykonywać zabiegu w pierwszych
  2 tygodniach po kwitnieniu (młode zawiązki szczególnie wrażliwe) oraz w okresach upalnej i suchej pogody przy silnym nasłonecznieniu.
 • Na temat mączniaka oraz wielu innych problemów dotyczących ochrony czy agrotechniki będziemy pisać w cyklicznie publikowanych Komunikatach Sadowniczych.
 • Na „VADEMECUM” dostępne będą również modele chorobowe wskazujące na stopień zagrożenia ze strony kilku najważniejszych patogenów w uprawach sadowniczych (sprawcy parcha jabłoni oraz brunatnej zgnilizny drzew pestkowych) oraz jagodowych (sprawcy szarej pleśni, mączniaka prawdziwego truskawki oraz skórzastej zgnilizny owoców).
 • Zachęcamy do częstego zaglądania na nasze strony internetowe. Już teraz życzymy wielu sukcesów ochroniarskich (i nie tylko) w sezonie 2017 !

 

Zdjęcia 1-2 – Szymon Jabłoński

Szymon Jabłoński, Bayer

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.

grunt to bezpieczeństwo
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zlecanych środków bezpieczeństwa.