Komunikat sadowniczy z dnia 9 maja 2017 roku

Uwaga – możliwe przymrozki !!!
Na większości regionów sadowniczych mogą wystąpić spadki temperatur poniżej 0 stopni C. Przymrozki mogą wystąpić we wtorek i w środę. W nocy z wtorku na środę przewiduje się, że przymrozki mogą objąć całą wschodnią Polskę oraz mogą wystąpić miejscami w Polsce centralnej.
Poniżej (wyk. 1 i 2) przedstawiam warianty dla Grójca w zależności od modelu prognostycznego.


Należy rozważyć zabezpieczenie sadów poprzez wykonanie zabiegów specjalnymi środkami, które prowadzą m.in. do kontrolowanego odwodnienia komórek, w wyniku czego na drodze osmozy następuje przepływ wody z komórki do otoczenia (na zewnątrz rośliny). Utrata wody w komórce jest krytycznym momentem w zamarzaniu. Zmniejsza ona prawdopodobieństwo powstawania wewnątrz komórek kryształów lodu, które rozrastając się niszczą jej struktury.
W tym celu można stosować takie produkty jak Krio-flor, Help. Szczegóły dotyczące zastosowania tych produktów znajdują się na etykietach środków oraz w broszurach informacyjnych.

  • W sadach należy kontynuować program zapobiegawczy przed parchem jabłoni w oparciu o środki zawierające tiuram np. POMARSOL FORTE 80 WG, jak również captan i ditianon. Jeżeli zachodzi konieczność działania interwencyjnego, z uwagi na panujące temperatury uzasadnione wydaje się stosowanie środków anilinopirymidynowych w mieszaninie ze środkiem powierzchniowym.
  • Niestety pojawiają się już pierwsze plamy parchowe (fot.1). Jednak ten tydzień, z uwagi na niskie temperatury nie będzie dobry na ich wyniszczanie.
  • W pierwszym tygodniu maja w całej Polsce panowały warunki do wysiewów zarodników workowych grzyba Venturia inaequalis, i infekcji pierwotnych parcha jabłoni (wyk. 3,4,5).

 

    

                 (Fot. 1)

  • W okresie kwitnienia zaleca się chronić jabłonie również przed szarą pleśnią. Temperatury pozwalają jedynie na zastosowanie anilinopirymidyn, które zawsze należy stosować w mieszaninie z produktami o działaniu powierzchniowym. Po ociepleniu się dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie środka LUNA EXPERIENCE 400 SC w dawce 0,75 l/ha.
  • Ubiegły tydzień, w którym to panowały nieco wyższe temperatury, przyczynił się do pojawienia się szkodników w sadach. Zalecam kontynuację monitoringu owocnicy jabłkowej w oparciu o białe tablice lepowe. Próg szkodliwości dla owocnicy jabłkowej wynosi 20 odłowionych dorosłych błonkówek do czasu zakończenia kwitnienia drzew. Zabieg zwalczający jedynie po kwitnieniu jabłoni.
  • Istnieje bardzo wysokie zagrożenie ze strony brunatnej zgnilizny drzew pestkowych. Modele chorobowe dostępne dla Państwa na stronie internetowej VADEMECUM sygnalizują silne infekcje. Należy kontynuować program ochronny w oparciu o środki zawierające tiofanat metylowy, tebukonazol. W uprawie wiśni i czereśni wysoką skuteczność ochrony przed moniliozą można uzyskać stosując środek LUNA EXPERIENCE 400 SC w dawce 0,6 l/ha. Zaleca się, żeby temperatury podczas zabiegu były powyżej 11-12 stopni C. Nie ma konieczności dodawania do środka Luna Experience 400 SC jakichkolwiek zwilżaczy i środków wspomagających.

  • Utrzymuje się stosunkowo wysokie zagrożenia ze strony raka bakteryjnego. Szczególną uwagę należy zwrócić na odmiany wiśni ‘Wanda’ oraz ‘Nefris’, które zalicza się do odmian szczególnie podatnych na tą chorobę. Z uwagi na presję chorobową chronić należy zarówno wiśnie jak i czereśnie. Do ochrony należy włączyć środki miedziowe zarejestrowane do zastosowania w danej uprawie. Polecam stosowanie również produktu biologicznego SERENADE ASO, który ogranicza także występowanie brunatnej zgnilizny.
  • SERENADE ASO należy stosować zapobiegawczo lub na początku infekcji ponieważ indukuje systemiczną odporność rośliny jak również konkuruje z patogenami o przestrzeń życiową oraz składniki odżywcze.

               (Fot. 2,3)

Zdjęcia 1-3 – Tomasz Gasparski
Wyk. 1,2 – ICM
Wyk. 3,4,5 – dane z systemu VADEMECUM

 

Tomasz Gasparski , Bayer

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.

grunt to bezpieczeństwo
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zlecanych środków bezpieczeństwa.