Komunikat warzywniczy z dnia 06.06.2016 roku

Witam
Pod koniec ubiegłego tygodnia w Polsce centralnej pojawiły się pierwsze osobniki mączlika warzywnego na plantacjach warzyw kapustnych. Nadal na terenie całego kraju istnieje duże zagrożenie ze strony tantnisia krzyżowiaczka oraz bielinka kapustnika i rzepnika. Nalot szkodników jest bardzo intensywny na terenach o dużym zagęszczeniu upraw kapustnych.

Warzywa kapustne

 • Tantniś krzyżowiaczek (Plutella maculipennis)
  Szkody wyrządzają gąsienice (do 12 mm długości), jasnozielone z wyraźną segmentacją ciała i ciemną głową. Gąsienice wiosennego pokolenia żerują w liściach sercowych i w zawiązujących się główkach kapusty, różach kalafiora i brokułu. Rośliny z uszkodzonym przez tantnisia stożkiem wzrostu nie zawiązują główek i róż. Gąsienice początkowo minują liście, później zjadają miękisz w skutek czego powstają "okienka" w liściach zewnętrznych Fot.1

                         (Fot. 1)

 • Bielinek rzepnik (Pieris rapae)
  Gąsienice są aksamitne, jasnozielone, długości do 35 mm ( Fot. 2). Żerują pojedynczo, wygryzając nieregularne otwory w liściach. Przy masowym wystąpieniu mogą powodować duże szkody. Próg zagrożenia wynosi 1–3 gąsienice na 10 roślinach.

                         (Fot. 2)

 • Bielinek kapustnik ( Pieris brassicae)
  Forma szkodliwą są gąsienice długości do 4,5 cm, barwy szarożółtej, z ciemnymi plamkami i ciemniejszą głową ( fot. 3) . Żerując wygryzają otwory w liściach, a przy dużym nasileniu szkieletują je.

                         (Fot.3)

 • Zabieg opryskiwania należy wykonać na najmłodsze stadia rozwojowe gąsienic, które są bardziej wrażliwe na insektycydy. Do zwalczania gąsienic motyli w warzywach kapustnych polecamy insektycydy Decis Mega 050 EW w dawce 0,15 L/ha (tylko kapusta głowiasta) oraz Proteus 110 OD w dawce 0,75 l/ha.

 

 • Mączlik warzywny
  W ostatnich latach można zauważyć masowy wzrost liczebności szkodnika na plantacjach warzyw kapustnych. Jest to mały około 1,5 mm uskrzydlony owad oraz nieruchome larwy które żerują na spodniej stronie liści. Liście zasiedlone przez szkodnika pokryte są rosą miodową i grzybami sadzakowymi. Aktualne występuje on dość licznie w Polsce Centralnej.
 • Do zwalczania mączlika zalecamy preparat Movento 100 SC w dawce 0,75 l/ha. Zabieg powinien być wykonany w momencie składania jaj ( fot. 4 ). Preparat Movento najskuteczniej zwalcza larwy L1 dlatego oprysk powinien być wykonany wcześniej. Zalecana ilość zabiegów w sezonie wegetacyjnym – 2. Odstęp miedzy zabiegami minimum 14 dni. Preparat Movento zwalcza również mszyce, których nalotu na plantacje warzywach kapustnych możemy spodziewać się w najbliższych dniach.

                         (Fot. 4)

 

Informujemy

W dniu 19.05.2016 uzyskaliśmy rozszerzenie etykiety dla środka Pyton Consento 450 SC w uprawie pomidora pod osłonami. Preparat ten dedykowany jest do ochrony plantacji przed alternariozą i zarazą ziemniaka. Pyton Consento to środek o działaniu układowym i wgłębnym, do zastosowania zapobiegawczego i interwencyjnego. Zalecana dawka to 2l/ha (0,2l/100m2) w sezonie można wykonać nie więcej niż 3 zabiegi tym preparatem, karencja wynosi 3 dni.

Katarzyna Gładka – Bayer Sp. z o.o.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.

grunt to bezpieczeństwo
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zlecanych środków bezpieczeństwa.