Komunikaty jagodowe

Komunikaty aktywne
Przygotowuje: Tomasz Gasparski – Bayer Sp. z o.o.

Komunikat jagodowy z dnia 4 czerwca 2018 roku
Komunikat jagodowy z dnia 4 czerwca 2018 roku

Trwają zbiory truskawek. Występujące opady powodują zagrożenie ze strony szarej pleśni (fot.1-3). Aktualnie trwają dobre warunki do rozwoju szarej pleśni. Pogoda sprzyja infekcjom, a utrzymująca się wilgoć w łanie prowadzi do wydłużenia okresu zagrożenia.

Komunikat jagodowy z dnia 17 maja 2018 roku
Komunikat jagodowy z dnia 17 maja 2018 roku

W tym sezonie obserwowane jest duże przyspieszenie wegetacji. Rozwój borówki jest uzależniony jest jednak od warunków pogodowych panujących w różnych regionach Polski. Obecnie odmiany średnio wczesne kończą kwitnienie. Na odmianach wczesnych obserwowany jest powolny wzrost zawiązanych owoców.

Komunikat jagodowy z dnia 8 maja 2018 roku
Komunikat jagodowy z dnia 8 maja 2018 roku

Na plantacjach kończy się powoli okres kwitnienia. Na większości odmian widoczne są już zawiązki owoców, które w przypadku odmian wczesnych mają około 0,5 cm średnicy. Warunki pogodowe w okresie kwitnienia nie sprzyjały silnym infekcjom ze strony szarej pleśni, nie mniej w regionach, gdzie występowały burze i przelotne opady, a na plantacjach nie wykonano ochrony i zabezpieczenia przed Botrytis cinerea (sprawcą szarej pleśni) obserwowany jest zwiększony opad zawiązków.

Komunikat jagodowy z dnia 30 kwietnia 2018 roku
Komunikat jagodowy z dnia 30 kwietnia 2018 roku

W tym sezonie obserwowane jest duże przyspieszenie wegetacji. Rozwój borówki jest uzależniony od warunków pogodowych. Kilka dni z niższymi temperaturami (w granicach 10- 16°C) nieco „wyhamowało” wegetację borówki. Obecnie odmiany średniowczesne dopiero znajdują się w fazie różowego pąka.

Komunikat jagodowy z dnia 24 kwietnia 2018 roku
Komunikat jagodowy z dnia 24 kwietnia 2018 roku

Na plantacjach, na których w ubiegłym roku były obserwowane zarówno biała plamistość liści, jak również czerwona plamistość liści, należy w tym sezonie poświęcić więcej czasu na obserwacje i jej ochronę. Proszę pamiętać, że źródłem infekcji są porażone zeszłoroczne liście truskawki.

Komunikat jagodowy z dnia 21 kwietnia 2018 roku
Komunikat jagodowy z dnia 21 kwietnia 2018 roku

Na niektórych plantacjach można zaobserwować uszkodzenia najstarszych liści po zastosowaniu preparatów olejowych w niskich temperaturach. Warto w takim przypadku zastosować program regenerujący oparty na produktach aminokwasowych.

grunt to bezpieczeństwo
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zlecanych środków bezpieczeństwa.